aktualności  >   Ostatnie pożegnanie prof. Wandy Szajowskiej

Ostatnie pożegnanie prof. Wandy Szajowskiej

 Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Wandy Szajowskiej.

                           Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne

W piątek, 26 sierpnia, nad ranem zmarła najstarsza krakowianka i prawdopodobnie najstarsza pianistka na świecie Wanda Szajowska. W lutym obchodziła swoje 111. urodziny.

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie. Tam ukończyła Lwowskie Konserwatorium Państwowe w zakresie fortepianu i śpiewu. Po drugiej wojnie światowej przyjechała do Krakowa, z którym związała się na stałe.

Była nauczycielką fortepianu w Eksperymentalnym Studium Muzycznym, które działało w Krakowie od 1946 roku, założone przez Krystynę Longchamps-Druszkiewiczową. Studium to rozwinęło się stopniowo do wymiaru Szkoły Muzycznej I stopnia (prywatnej). Istniało ono do 1974. Później jego tradycję kontynuowała Szkoła Muzyczna I stopnia nr 1 im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie, w której w sierpniu 1975 powstał Dział Wychowania Przedszkolnego, wywodzący się z Eksperymentalnego Studium Muzycznego .Jednym z absolwentów Studium jest maestro Antoni Wit. Pani Wanda Szajowska była jedną z pierwszych nauczycielek mistrza.

Fot. krakow.pl
Skip to content