Miłosz Mączyński

  • gitarzysta, pedagog z tytułem doktora na Akademii Muzycznej w Krakowie
  • nauczyciel gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach,
  • Prywatnej Profesjonalnej Szkole Muzycznej im. A. Dębskiego w Krakowie

Okres mojej czteroletniej edukacji w Szkole Muzycznej im. St. Wiechowicza wspominam z wielką sympatią i wdzięcznością dla wszystkich pedagogów, którzy opiekowali się mną na samym początku długiej drogi poznawania muzyki, wchodzenia w jej świat, stawania się tego świata członkiem. Z wielką wdzięcznością wspominam mojego pierwszego profesora gitary ­ mgr Tadeusza Pokornego. Dziś dopiero, samemu będąc nauczycielem, mogę właściwie ocenić jak znakomicie byłem prowadzony od samego początku mojej edukacji. Pamiętam ogromną dbałość z jaką mój nauczyciel traktował aparat gry, sposób trzymania instrumentu, kontrolę jakości dźwięku, a przede wszystkim aplikaturę prawej ręki (która niestety tak często jest zaniedbywana przez innych nauczycieli). Przeglądając dziś nuty, które zachowałem z tych czasów, z przyjemnością obserwuję świetną i bardzo szczegółową pracę mojego pedagoga. Wykonywany przeze mnie repertuar, także był wybierany z wyjątkowym znawstwem i starannością (ze wzruszeniem wspominam pracę nad uroczą miniaturą F. Moreno — Torroby Sonatina y variacion prawie niewykonywaną, a przecież stanowiącą znakomity materiał dydaktyczny). Mogę powiedzieć, że to właśnie Tadeusz Pokorny ukształtował we mnie elementy kultury pracy z instrumentem, które na zawsze stały się cechami mojej pracy jako nauczyciela i wykonawcy. To właśnie „na Pilotów” (jak pewnie do dziś mówi się o szkole) nauczyłem się porządku, precyzji, kultury dźwięku, których dziś wymagam od siebie i swoich uczniów. Czuje się także bardzo związany z pozostałymi pedagogami uczącymi mnie przedmiotów teoretycznych: panią mgr Barbarą Białko i panią mgr Danutą Kolczyńską, które uczyły mnie rytmiki, tworząc ciepłą i przyjazną atmosferę na zajęciach. Wspominam panią mgr Wandę Domkę – Krzak, znakomitego i bardzo wymagającego pedagoga. To pani profesor odkrywała przede mną świat wielkich kompozytorów doprowadzając do autentycznego fermentu w mojej dziecięcej wrażliwości muzycznej. Pamiętam moje rozgorączkowane powroty do domu z zajęć Audycji Muzycznych z głową zaprzątniętą tylko tym, żeby na następny dzień mama jak

najszybciej pobiegła do księgarni muzycznej i kupiła kasetę (były to przecież czasy magnetofonów) z którymś z poznanych na audycjach utworów.

Na tym fundamencie jaki zdobyłem w szkole im. Wiechowicza zbudowałem swoją dalszą muzyczną edukację. Najpierw w krakowskim Liceum Muzycznym (POSM II st. im. F. Chopina), potem w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończyłem w 2010 roku z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpocząłem studia III stopnia (doktoranckie), natomiast w 2014 roku obroniłem pracę doktorską i otrzymałem stopień doktora sztuki. Od dwóch lat jestem także zatrudniony w Akademii Muzycznej na stanowisku asystenta. Pragnę także wspomnieć, że ze szkołą „na Pilotów” wiążą się moje pierwsze sukcesy artystyczne, jakimi były występy na koncertach szkolnych (które były dla mnie wielkimi przeżyciami), czy zdobycie nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sanoku. Od tego czasu zostałem laureatem kilkunastu konkursów, z czego najważniejszymi sukcesami są nagrody na międzynarodowych konkursach w Montrealu i Brnie. Warto dodać, że moim ostatnim występem przed wyjazdem na konkurs do Kanady była audycja w Szkole im. Wiechowicza, a ostatnie wskazówki jakie usłyszałem dał mi właśnie pan Tadeusz Pokorny. Jak widać sympatia i rady pana profesora przyniosły mi szczęście na tym trudnym, trzyetapowym konkursie.

Miłosz Mączyński

Foto: https://www.amuz.krakow.pl/
Skip to content