Robert Tyrała

  • Dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej,
  • Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
  • Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie,
  • Prezydent Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores

Moja szkoła …

 Nie zawsze wszyscy cieszymy się ze szkoły, to jednak obowiązek. Zwłaszcza też, gdy po zajęciach w szkole ogólnokształcącej, czekają jeszcze chwile spędzone w szkole muzycznej. Z perspektywy czasu wszystko nabiera większego sensu. Pamiętam pierwszy rok, gdy zaczynałem grać na skrzypcach u gorliwego prof. Osaka. A potem już dotarcie do instrumentu,  z którym związałem się na dłużej, to flet poprzeczny. W naszej szkole byli wymagający, ale zarazem zaszczepiający pasje muzyczne nauczyciele. To pewnie dzięki nim jestem kim jestem i w konsekwencji także robię to w życiu, co przynosi mi radość. Myślę, że był to ważny czas, stawiania fundamentów życiowych inspiracji.

Gdy później znalazłem się już jako ksiądz na studiach w Akademii Muzycznej i to na wydziale, który zakładał prof. Wiechowicz, wszystko nabrało też jeszcze nowego sensu. A dzisiaj, gdy jeżdżąc po świecie odwiedzam chorych Pueri Cantores, to widzę w Afryce czy Azji, jak ważne jest kształtowanie młodego człowieka muzycznie od wczesnych lat, bo takie wychowanie ma sens dla jego przyszłości.

Dziękuję więc moim profesorom za zaszczepienie wszystkiego, co ukształtowało mnie duchowo i pokazało inny świat. Świat piękna, który może stać się naszym udziałem. Dyrekcji i Pedagogom gratuluję wielu wspaniałych osiągnieć, a uczniom życzę odwagi w realizacji swoich życiowych pasji!  

Robert Tyrała

źródło: https://soundcloud.com/
Skip to content