Paweł Kwaśny

  • gitarzysta
  • manager
  • pedagog

Pochodzę z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Pamiętam, że w moim domu muzyka rozbrzmiewała od zawsze za sprawą mojego ojca, wybitnego skrzypka, a potem również młodszego brata, który już od piątego roku życia z wielkim powodzeniem podążał śladami taty. Ja sam, choć podobno „bardzo muzykalne dziecko”, nie mogłem sobie długo znaleźć właściwego miejsca w tym wiolinistycznym towarzystwie. Kiedyś przypadkiem wysłuchałem nagrania Ciaccony Bacha w transkrypcji na gitarę i już wiedziałem, co chciałbym robić w życiu. Naukę gry rozpocząłem dopiero w wieku dwunastu lat. Pamiętam egzamin wstępny do szkoły muzycznej im. Wiechowicza, na którym komisja usilnie namawiała mnie do rozpoczęcia gry na… altówce. „Nie, gitara, albo nic” – powiedziałem. Kiedy przyszedłem na pierwszą lekcję i zacząłem wyrażać moje liczne obawy: że to już za późno, że nie nadrobię już straconych lat nauki, a równocześnie zwierzać się ze swoich marzeń, Pani Profesor Joanna Kowalczyk powiedziała krótko do mojej mamy: „zobaczy pani, jeszcze będzie z  niego gitarzysta”. Były to prorocze słowa. Dzięki pracy i ogromnemu zaangażowaniu Pani Profesor Kowalczyk nadrobiłem szybko zaległości, a już po dwóch latach pojawiły się sukcesy na konkursach i poważne publiczne występy. Do dziś gitara jest moją największą pasją, a mam również to szczęście, że stała się także moim zawodem.

Ukończyłem z najwyższym wynikiem studia w Instytucie Muzycznym w Otto-von-Guericke-Universität w Magdeburgu (Niemcy), uzyskałem dyplom z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Krakowie, a następnie otrzymałem stopień doktora na tej samej uczelni. W 2013 roku ukończyłem studia podyplomowe zakończone egzaminem koncertowym w Martin-Luther-Universität w Halle (Niemcy). Byłem laureatem nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w Krakowie, Kielcach, Koninie i Koszalinie. Ostatnio – w 2012 roku, jako jedyny gitarzysta zakwalifikowany do finału, zostałem laureatem II nagrody w międzynarodowym konkursie Musik Braucht Freunde w  Halle (Niemcy).

Byłem stypendystą międzynarodowego stowarzyszenia GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel- und Osteuropa).

Prowadzę intensywną działalność koncertową występując w Polsce  i za granicą zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych. Jako solista współpracowałem z Orkiestrą  Filharmonii Krakowskiej,  Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Stadtskapelle Halle. Jako kameralista występowałem z zespołami The Hilliard Ensemble i orkiestrą Capella Cracoviensis oraz z zespołem Tango Bridge. Miałem zaszczyt współpracować z takimi dyrygentami jak: Łukasz Borowicz, Herbert Beissel, Wojciech Rodek, Marc Minkowski, Wojciech Michniewski, Maciej Tworek i Kai Bumann. Na stałe współpracuję z wybitnym akordeonistą młodego pokolenia, zdobywcą tytułu Muzyka Roku 2014, Bartoszem Kołsutem. Zajmuję się również działalnością pedagogiczną. Byłem wykładowcą Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie, Międzynarodowych warsztatów Muzyki Kameralnej w Puławach, międzynarodowego  festiwalu Polska Akademia Gitary w Jarocinie oraz na festiwalu gitarowym w Caltelo Branco (Porugalia).

To wszystko zaczęło się w Szkole Muzycznej im. Stanisława Wiechowicza. Miałem ogromne szczęście, że trafiłem pod skrzydła wspaniałych nauczycieli na czele z nieocenioną Panią Profesor Joanną Kowalczyk, która przekazała mi nie tylko umiejętności i wiedzę, ale również pasję i wytyczyła moją drogę artystyczną. Zawsze bardzo mile wspominam czas spędzony w szkole na Kasztelańskiej, bo tam znajdowała się wtedy jej siedziba. To co otrzymałem wtedy od nauczycieli staram się sam przekazywać moim uczniom. Mam nadzieję, że nasza szkoła będzie działać z równym powodzeniem przez kolejne 70, a nawet 100 lat.

Paweł Kwaśny

Foto: Andrzej Otrębski
Skip to content